Держава та бізнес мають докласти спільних зусиль для масштабного реформування української системи вищої освіти, щоб зробити її насправді спроможною та конкурентоздатною у світі. Це зазначив голова наглядової ради групи компаній «Ефективні інвестиції» Ігор Ліскі під час онлайн-обговорення за участі провідних експертів з освіти, яке провів Український інститут майбутнього (УІМ).
На думку Ігоря Ліскі, побудову нової країни необхідно розпочинати з трансформування системи освіти, відійти від застарілих стандартів і стереотипів, які супроводжують цей напрямок ще з радянських часів. Для цього важливо розуміти не тільки наявні потреби економіки, але й те, якою вона буде за 10 років, які фахівці матимуть більший попит, розпочати конкурувати з вишами розвинутих країн, зокрема, за студентів.
– Якщо реформа не розпочнеться найближчим часом, ми ризикуємо взагалі втратити систему вищої освіти, – розповів голова наглядової ради групи компаній «Ефективні інвестиції». – Необхідно, щоб держава зрозуміла – зміни на краще можливі за змін усієї філософії освіти, децентралізації, перегляду політики держзамовлень. Великий бізнес також має долучитися до цієї трансформації, запропонувати власні ідеї та проєкти, робити масштабні інвестиції. У мене є мрія про те, що в Україні з’являться інвестори, які побудують нову модель вищої освіти, що фокусується на створенні економіки майбутнього.
Нагадаємо, дискусія відбулася в рамках онлайн-презентації «Нова модель вищої освіти та інтереси бізнесу. Як зробити університети чинником економічного зростання в Україні?», яку розробив УІМ.
– Бізнес чекає на зрозумілу та прозору взаємодію з університетами, а вишам необхідно бути більш гнучкими щодо розпорядження приміщеннями та коштами, закупівель обладнання, трансферу знань і технологій, – зазначив Микола Скиба, модератор заходу, експерт програми з питань освіти та навичок XXI сторіччя Українського інституту майбутнього. – Формою, що поєднує результативність і підзвітність сучасного університету, є корпоративна модель управління, де зливаються урядування й лідерство, а колегіальний орган управління за участі стейкхолдерів розділяє відповідальність із командою.
Раніше УІМ презентував концепцію «Український університет нового покоління», в який є візія та стратегічні цілі оновлення вишів, а також пропонуються ідеї щодо трансформації їхнього урядування, фінансування, організації досліджень і навчального процесу, розвитку академічного підприємництва і трансферу технологій.