Рефлексія від Давоса: Україну будуть підтримувати зброєю та фінансово стільки, скільки потрібно

25.01.2023

Спеціально для LIGA

Україна була мейнстримом не тільки в найбільшому за всі часи Українському домі, але й на інших майданчиках та подіях, які відбувалися під час цьогорічного Всесвітнього економічного форуму (WEF) в Давосі, включно з Основним форумом. Це звичайно не може не надихати. Але з іншого боку накладає максимум відповідальності на всіх нас. 

Україна – це чисте добро, Росія – чисте зло!

Головне відчуття – світ вийшов на основне розуміння, що Україна має перемогти, не оглядаючись на Росію. Новий підхід яскраво сформулював експрем’єр Великої Британії Борис Джонсон, чітко відрубавши на питання, а що робити з Росією: “Досить адвокатувати та перейматися проблемами Росії після її поразки. Це не наша справа – що там із нею станеться, які в них будуть наслідки, яке після цього буде обличчя у Путіна! Досить боятися їхнього шантажу та терору. Навіть ядерного! Україна – це чисте добро, Росія – чисте зло! Крапка!”. 

Це означає, що нам дадуть все, чого ми потребуємо зі зброї: і танки, й літаки. Нас будуть підтримувати не тільки зброєю, а й фінансово стільки, скільки потрібно. Єдина умова – прозорість використання і нульова корупція.

Західні політики, особливо республіканці зі Сполучених Штатів, говорять прямо в очі: ваша єдина слабкість, в яку б’ють проросійськи сили, – це можлива корупція. Це єдине, що може зупинити нашу допомогу, як би ми не хотіли. Це червона лінія від американського суспільства.

Про майбутню відбудову після перемоги

Вже є консенсус про велике накачування України грошима. Мова – про арештовані російські активи на сотні мільярдів доларів, і про інвестиції міжнародних фінансових інституцій. А головне – я побачив справжній інтерес і навіть моральне зобов’язання від великих приватних фондів, таких як BlackRock та Goldman Sachs. Причому, є розуміння не відбудовувати стару Україну, а відразу будувати нову, модернову країну майбутнього. Це стосується як енергетики, яка, як передбачається, буде зеленим енергетичним хабом Європи, так і інфраструктури. 

 

Єдине, що турбує інвесторів у приватних розмовах: чи є реальні, прораховані проєкти, досить масштабні для таких великих інвестицій, чи є ефективні команди з проєктним мисленням і досвідом?!

Головний висновок – в ці надскладні часи доля дала в руки українців величезний шанс не тільки перемогти заклятого ворога, а й побудувати сучасну, модернову, ефективну державу. І тільки від нас самих – українців – залежить, як ми цим шансом скористаємось.