У Києві пройшов форум «Реставрація та відновлення культурної спадщини після війни»

06.12.2023

Форум відбувся за підтримки Міністерства культури України, Всеукраїнської Асоціації Охорони Культурної Спадщини та інвестиційної компанії EFI Group.

Учасники міжнародного форуму започаткували створення концепції стратегії збереження пам’яток, історико-культурних об’єктів і територій. Насамперед обговорювали відновлення пам’яток національного значення.

Необхідність такої стратегії критична. Зокрема на її основі будуть базуватися грантові запити для отримання донорських коштів. Оскільки ресурси на відновлення обмежені, збереження культурної та історичної спадщини дотуватиметься з джерел приватних понсорів, меценатів, міжнародній підтримці країни і звісно репараційних коштів.

За даними Міністерства культури та інформаційної політики України, яке продовжує фіксувати пошкодження об’єктів культурної спадщини в Україні внаслідок повномасштабної російської агресії, за період з 24 лютого 2022 року по 25 вересня 2023 року зруйновано або пошкоджено 863 пам’ятки, 119 із них — національного значення, 674 — місцевого.

Учасником заходу став т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв:

“Наше завдання сьогодні — зберегти спадщину у належному стані, аби мати змогу донести до людей необхідну культурно-освітню послугу. Тож МКІП ініціюватиме формування реанімаційного пакета допомоги для пам’яток України”. 

Також він додав, що наступного року міністерство очікує близько 250 млн грн надходжень від ліцензій на ігровий бізнес, які спрямують на невідкладні роботи зі збереження культурної спадщини.

Найбільш емоційною частиною заходу стала дискусійна панель. Учасниками панелі стали представники органів державної влади, місцевих осередків, а також досвідчені пам’ятко охоронці, зокрема директор Палац Розділ Ганна Гаврилів. В рамках панелі виступив також головний інвестор  Палац Розділ та голова наглядової ради EFI Group, Ігор Ліскі.

«Особисто вірю, що головне завдання всіх українців підтримувати ЗСУ у цьому драматичному періоді для нашої країні. Проте є такі речі, без яких справжньої перемоги не буде. Вважаю, що саме у цей складний час маємо переосмислити те, хто ми є, яку країну будуємо і за що боремося. Розуміння нашого коріння, нашої культурно-історичної спадщини і є фундаментом нової України. Ми пов’язуємо країну із європейською цивілізацією, що є для нас однією з найважливіших цінностей. Збереження культурної спадщини це великий крок до самопізнання. Проте значна кількість історичних пам’яток може просто не дожити до перемоги. Тому саме зараз потрібно про це говорити, шукати нові підходи, проєктувати й зберігати вчасно.

Моє особисте досить емоційне рішення займатися реставрацією палацу в Роздолі пов’язане якраз з тим, що палац міг просто не пережити цю зиму. Наразі можна з впевненістю сказати, що ми принаймні його збережемо. Також паралельно розробляємо концепт того, що там буде після війни. Глибоко переконаний, що формування стратегії збереження культурно-історичних пам’яток надважливе. Лише так ми зможемо ефективно створювати наше майбутнє,» — поділився  Ігор Ліскі.

Організатори форуму: Міністерство Культури України, Всеукраїнська Асоціація Охорони Культурної Спадщини, ICOMOS. Головний партнер: DOVGIY FAMILY OFFICE. Партнер: EFI GROUP. Під патронатом: ICCROM.