Палац Жевуських та Лянцкоронських – будівля із багатовіковою історією, є не лише архітектурним шедевром, але й символом національної спадщини. У світлі сучасних викликів та загроз для культурних цінностей, український бізнес розуміє необхідність об’єднати зусилля з владою та громадою для забезпечення збереження цього дорогоцінного спадку.
Розділ, Львівська область, [18.08.2023] – Попри все український бізнес інвестує у відновлення історичних пам’яток та культурної спадщини. В рамках програми соціальної відповідальності інвестиційної компанії EFI Group розпочалось відновлення Палацу Жевуських-Лянцкоронських на Львівщині.
Україна стикається з великими викликами у збереженні своєї культурної спадщини. Згідно з оцінками, з початку повномасштабного вторгнення понад 1000 різних пам’яток та об’єктів культури були пошкоджені й близько 550 зруйновані внаслідок військової агресії рф на територію України, 2 серед них – у Львівській області.
Старт програми розпочався після презентації проєкту відновлення та урочистого підписання Меморандуму про співпрацю в реалізації проєкту відновлення Палацу між EFI Group та органами влади регіону. Підписання Меморандуму відбулося під патронатом начальника Львівської обласної держадміністрації Максима Козицького та інших високопосадовців.
“Цей Меморандум – це не просто угода, це наша спільна мета – відновити культурну спадщину та зберегти її для майбутніх поколінь. Український бізнес проявив велику відповідальність, і це ще один крок до підтримки нашої ідентичності та нашої культури”, – відзначив Максим Козицький.
Важливість відновлення історичної пам’ятки не полягає лише у відновленні будівлі, але й у піклуванні про національну пам’ять.
“Нині реставрація Палацу – важливіше, ніж будь-коли, бо ми розуміємо: якщо не реставрувати палац зараз, то ми не впевнені, що палац переживе наступну зиму. Фактично, реставрація – не просто проєкт, а нагальна потреба, рятунок пам’ятки архітектури. Це наш обов’язок перед минулим та майбутнім“, – наголосила Голова Новороздільської міської ради Ярина Яценко.
Водночас в інвестиційній компанії EFI Group, яка виступила ініціатором та організатором цієї важливої ініціативи, впевнені, що в світлі викликів воєнного часу та загроз для наших культурних скарбів, нація об’єднується для спільної місії – зберегти цей скарб для себе та майбутніх поколінь.
“Ми відчуваємо велику відповідальність і віримо, що саме зараз, під час війни, тільки спільні зусилля органів влади, бізнесу та громадськості можуть зберегти наше минуле для майбутніх поколінь. З нашого боку EFI Group розуміє необхідність врахування та збереження історичної та культурної цінності пам’ятника архітектури, щоб зберегти автентичність та унікальні риси оригінального дизайну”, – наголосив голова наглядової ради EFI Group Ігор Ліскі.
Інвестор Ігор Ліскі також відзначив, що завданням ЕФІ Груп є не тільки відновити палац у його колишній величі, але й створити рентабельний проєкт, який сприятиме розвитку місцевої економіки та поповненню бюджету Роздолу.
“Ми впевнені, що відновлений палац може стати не лише архітектурним символом, а й центром культурних та комерційних подій, що приноситимуть користь місцевій громаді. Ми залучили експертів для аналізу можливих напрямів використання об’єкта та розробки збалансованого плану”, – наголосив Ігор Ліскі.
Він також закликав громадськість долучитися до цієї дискусії, поділитися своїми ідеями та вказати на ті напрямки використання пам’ятки, які відповідають потребам та бажанням місцевої спільноти. Серед варіантів, які зараз знаходяться на стадії розгляду, є створення сучасного реабілітаційного центру для військових, який відповідатиме вимогам часу та потребам наших захисників. Також розглядається ідея відкриття приватної школи англійського типу, де наші діти зможуть здобути якісну освіту за європейськими стандартами. Водночас розглядається можливість створення п’ятизіркового готелю. Це призведе до збільшення загального туристичного потоку в Роздолі, що сприятиме розвитку інфраструктури та послуг й надасть можливість зануритися в атмосферу минулого та відчути його дух.
EFI Group вже має значний досвід в реалізації інноваційних проєктів, спрямованих на підтримку розвитку країни. Зокрема, компанія є інвестором двох ключових ланок у Львівській області – Feednova та SEMecopack. Ці проєкти є частиною портфоліо EFI Group, що спрямоване на створення високоякісних та інноваційних продуктів для глобального ринку.
Нагадаємо, в червні 2023 року Фонд держмайна продав на приватизаційному аукціоні за 15 984 000 грн з ПДВ палац Жевуських-Лянцкоронських. Наразі, в EFI Group консолідують експертів та професіоналів задля ґрунтовно аналізу стану Палацу, об’єднують зусилля над спільною розробкою протоколів відновлення, ідентифікацію елементів, що першочергово потребують захисту. Інвестор також залучився підтримкою досвідчених архітекторів, дослідників, експертів та консультантів, що спеціалізуються на реконструкції та збереженні пам’яток архітектури, чия експертиза допоможе забезпечити правильне відновлення пам’ятника, а також планує взаємодіяти з громадськістю.
Меморандум є підтвердженням злагодженої співпраці між органами влади та інвестиційною компанією EFI Group, що стала власником Палацу Жевуських та Лянцкоронських після перемоги на приватизаційному аукціоні Фонду держмайна.
Станом на момент купівлі вищевказаний Об’єкт та прилегла паркова територія знаходяться в дуже занедбаному стані та потребують системної і комплексної ревіталізації. Новий власник підписав договір про охорону культурної спадщини та збереження її історичного вигляду.
Меморандум став можливим завдяки спільним зусиллям багатьох сторін, і це важливий крок до збереження культурної спадщини та національної гордості. Звертаємось до ЗМІ з проханням активно висвітлювати цей процес, який визначає наше спільне майбутнє та важливість співпраці в ім’я збереження історії.
EFI Group – українська інвестиційна компанія, яка створює екосистемні проєкти. Сфери інвестування EFI Group: healthcare та medtech, паперова, харчова та деревообробна промисловості, постачання сільськогосподарської продукції. Feednova та SEMecopack (розташовані у Львівський області) є одними з ключових ланок у портфоліо EFI Group, спрямованої на створення інноваційних та якісних продуктів для глобального ринку.
Пам’ятка архітектури палац Жевуських-Лянцкоронських збудований у 1740 році у стилі французького ренесансу дідичем Роздолу Міхалом Жевуським. Це витончений монумент історії, створений під керівництвом Міхала Жевуського, дідича Роздолу.
Парк, що обіймає палац, є складовою природно-заповідного фонду України, підтверджуючи його екологічну значущість. Важливість збереження цього культурного діаманта вимагає ретельного догляду.
Ще в XIX столітті, палац став родовим спадком родини Лянцкоронських, що розширила його в межах тодішніх можливостей. Підбором античних скульптур та предметів мистецтва був зайнятий Кароль Лянцкоронський, що збагатив інтер’єр будівлі. Подорожі та колекціонування надали палацу унікального характеру. На жаль, але після Другої світової війни більшість цінностей було вивезено за межі країни. Однак, завдяки неймовірним зусиллям Бориса Возницького, директора Львівської галереї мистецтв, залишилися лише дві античні скульптури – цінний дух минулого.
Часи радянської доби призвели до перетворення палацу на філіал одного із санаторіїв Моршину. В епоху незалежності, спільність «Укрпрофоздоровниця» стала його власником. Проте, вразливий інтер’єр палацу неминуче став об’єктом спірних обговорень. В 2017 році Верховний суд вирішив повернути палац державі, і у 2022 році він перейшов під управління Фонду держмайна. Під їхнім керівництвом були організовані торги.
Шановні колеги, ми запрошуємо вас взяти участь у цій надзвичайно важливій події, яка підкреслить наше зобов’язання перед минулим та майбутнім. Ваша підтримка і висвітлення цього моменту в ЗМІ сприятиме нашій спільній меті – відновленню та збереженню культурної спадщини нашої країни.